top of page
1
8
9
10
12
20
1
7
3brna Skalice_Honza Tyrpekl_atelier_00207
4
6
SITUACE
PŮDORYS
ŘEZ A
ŘEZ B
SEVER
JIH
ZÁPAD
VÝCHOD

Ateliér

Stříbrná Skalice, 2022

Spolupráce: Marta Tyrpeklová

​Realizace: Devoto, Jan Tyrpekl, Marta Tyrpeklová, Studio Primitive

(plocha užitná): 25,0m2 ateliér+7,5m2 dílna se saunou

(plocha zastavěná): 28,2m2m ateliér + 8,6m2 dílna se sanou, 25,6m2 terasa

Fotograf: Antonín Matějovský

Objekt vznikl jako pokus o zrecyklování materiálů, které jsme měli k dispozici z předchozích realizovaných staveb a od rodinných příslušníků, kteří je desítky let skladovali - modřínová terasová prkna, fasádní smrková, profily na konstrukci základů, okna a většinu izolačních materiálů. Dále jsme si mohli zapůjčit šalovací desky, lehkou techniku atd, objekt byl tedy z velké části realizován svépomocí s přispěním přátel a rodiny, především manželky.

 

Chtěli jsme třísezónní objekt, který bude vhodný k práci, odpočinku, rodinným oslavám či jako "pokoj pro hosty". Objekt, který  bude navazovat na okolní krajinu s výhledem údolím přes bývalý rybník na les. Celá stavba je ze tří částí - samotný ateliér se skromným hygienickým zázemím, sauna se včelařskou dílnou a terasa mezi těmito dvěma objemy. Snaží se tak pracovat s kulturou práce tím, že je možné si odpočinout saunováním či starostí o tři včelstva.

 

Koncept je založen na průběžné triviální hmotě se sedlovou střechou s orientací oken na sever, což úplně omezuje přehřívání objektu během léta. Hmota má na průběžných fasádách niky, které slouží pro uložení dřeva, to pomáhá izolovat v chladnějších měsících. 

 

Objekt je založen na betonových patkách, které nesou dřevěný rošt. Konstrukce je přiznaná dřevěná skeletová, která nese jednotlivé zateplené dřevěné panely. Vytápěn je kamny na dřevo, sauna rovněž.

bottom of page